cfimg 108846905189989094Kinako jest pierwszym kotem, u którego problem zatkanego narządu łzowego zniwelowano przy pomocy pionierskiego zabiegu stentowania pod kontrolą endoskopu. Zostało to wykonane przez lekarzy-specjalistów z University of California, Davis.

Kinako to 8-letnia krótkowłosa kotka, u której w lewym oku nadmiernie gromadziły się łzy, co wielokrotnie prowadziło do infekcji. Po kilkukrotnym płukaniu kanału nosowo-łzowego nie zauważono poprawy, a właściciel nie chciał aby kotka cierpiała przez resztę swojego życia. Pacjentka została odesłana do okulistów w UC Davis.

Dr David Maggs i Ann Strom zaproponowali, że jeśli tomografia komputerowa wykaże niedrożność kanału łzowego, Kinako przejdzie pionierski, minimalnie inwazyjny zabieg, dzięki któremu zostanie on udrożniony na stałe. Procedura ta była dotychczas wykorzystywana u koni i psów, a Kinako jest pierwszym kotem, u którego podjęto decyzję o takim działaniu. Polega ona na zidentyfikowaniu i ominięciu bądź usunięciu zmiany pod kontrolą endoskopu. W momencie gdy przeszkoda jest związana z uszkodzeniem kanału bądź ciałem obcym, umieszcza się na pewien czas stent.

W przypadku Kinako stent został założony na dwa miesiące, tak aby umożliwić gojenie kanału w prawidłowej, otwartej formie. Początkowo Kinako miała problemy z nadkażeniami, jednak szybko zostały zażegnane odpowiednią antybiotykoterapią. Już trzy miesiące po zabiegu u Kinako nie ma śladów po problemie.

Więcej informacji na: http://www.vetmed.ucdavis.edu/whatsnew/article.cfm?id=3401

Klaudia Majcher

Share

3

bony.jpg

zoetis2024

megavet