Już wkrótce AVMA (American Veterinary Medical Association) udostępni do ściągnięcia najnowsze wytyczne dotyczące standardów postępowania ze zwierzętami narażonymi na kontakt ze wścieklizną - Compendium of Animal Rabies Prevention and Control. Już teraz wiadomo, że, według organizacji AVMA, można podać dawkę szczepienia przypominającego przeciwko wściekliźnie zwierzęciu, którego szczepienie nie jest aktualne, a miało kontakt z innym zwierzęciem chorym na wściekliznę. Szczepienie ma poprzedzać obserwację zwierzęcia, a niekoniecznie kwarantannę bądź eutanazję.

W badaniu Comparison of anamnestic responses to rabies vaccination in dogs and cats with current and out-of-date vaccination status, które opublikowano w styczniu zeszłego roku stwierdzono, że “u psów z nieaktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie, po szczepieniu przypominającym, odpowiedź przeciwciał nie była gorsza, niż u psów z aktualnymi szczepieniami.”

Przypominamy jednak, że są to dopiero propozycje w postępowaniu z takimi zwierzętami. Status prawny w Polsce, póki co, nie zmienia się.

Źródło: AVMA

Klaudia Majcher

Share

3

bony.jpg

zoetis2024

megavet