W środę 19 marca br. w łódzkim zoo przeprowadzono inseminację lwów azjatyckich. Jest to pierwszy taki zabieg zarówno w Polsce, jak i w Europie.

Decyzja o przeprowadzeniu inseminacji w łódzkim zoo zapadła z powodu samca Maximusa - okazało się niestety, że lew ma za niskie libido. Pracownicy ogrodu postanowili poddać zabiegowi dwie z trzech samic mieszkających w ogrodzie zoologicznym.

Przygotowania do inseminacji rozpoczęły się od uzyskania pozwolenia koordynatora gatunku. Następnie, przez kilka dni przed zabiegiem, zastosowano u lwic stymulację hormonalną w celu synchronizacji rui. Kolejnym krokiem  było pozyskanie nasienia od Maximusa, czego dokonano metodą elektroejakulacji w znieczuleniu ogólnym. Do zapłodnienia samic doszło poprzez zabieg laparotomii, również pod narkozą środkami znieczulającymi podawanymi dożylnie. Warto pamiętać, że ciąża u lwic wynosi około 100-114 dni, także o wyniku inseminacji dowiemy się za około 4 miesiące.

Zabieg został przeprowadzony dzięki współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, który użyczył łódzkiemu zoo specjalistycznego sprzętu.

Źródło oraz więcej informacji na stronie: http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35153,15651037,Inseminacja_lwow_azjatyckich__Pierwsza_taka_w_Europie.html

Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Asian_Lion_%284872121421%29.jpg

Klaudia Majcher

Share

3

bony.jpg

zoetis2024

megavet