Glossophaga soricina (jęzornik ryjówkowaty), używając mechanizmu hydraulicznego, związanego z ciśnieniem krwi, kontroluje podobne do włosa struktury obecne na języku, dzięki czemu pobieranie nektaru z kwiatów jest niezwykle skuteczne.

Ten nektarożerca posiada cienkie wyrostki, które normalnie przylegają do powierzchni języka, jednak kiedy potrzeba mogą w ciągu 1/8 sekundy napompować się i rozłożyć we wszystkich kierunkach. Jest to spowodowane obecnością skomplikowanego systemu naczyniowego języka oraz nagłym napływem krwi do wcześniej wspomnianych brodawek.

Badanie zostało opublkowane 6 maja w Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). Autorzy twierdzą, że fizjologiczny mechanizm, używany przez jęzornika, może zainspirować do tworzenia nowych urządzeń medycznych służących badaniu i sterowaniu naczyniami krwionośnymi i jelitami. Swoje badania poparli filmami wideo nakręconymi w technologii HSV (high-speed video).

Kiedy w 2011 roku naukowcy odkryli, że dwie końcówki języka kolibra rozwijają się w trakcie pobierania nektaru, Cally Harper, absolwentka Brown University, zaczęła zastanawiać się czy brodawki na języku Glossophaga sorinica też są tak dynamicznymi strukturami.

Harper i jej koledzy zbadali pod mikroskopem wiele przekroi języka tego zwierzęcia i zaobserwowali skomplikowany układ naczyniowy, w którym żyły i tętnice łączyły się u podstawy z brodawkami.

Następnie, obserwując film, przedstawiający pobieranie pokarmu przez nietoperze, naukowcy zauważyli, że brodawki podnoszą się i rozkładają we wszystkie strony w trakcie pobierania nektaru, co wygląda jak szczoteczka do nakładania tuszu do rzęs. Zobaczyli również, że kiedy język zaledwie wystaje z pyska jest bladoróżowy, jednak przy maksymalnym wyciągnięciu jest już silnie przekrwiony. Krew zostaje czasowo uwięziona na końcach brodawek, aż do ponownego wciągnięcia języka. Proces jest odwracalny i powtarza się aż 8 razy na sekundę, przy każdym wysunięciu języka.

Na sam koniec wstrzyknięto roztwór soli do żył w wyciętych językach i zaobserowowano natychmiastowe napęcznienie brodawek, wskazując na bezpośrednią rolę układu naczyniowego w tym procesie.

Ten mechanizm połączenia mięśniówki i naczyń krwionośnych może być podstawą do zaprojektowania nowych urządzeń medycznych, takich jak elastyczne endoskopy z powierzchnią o dynamicznej konfiguracji.

Źródło:

http://www.pnas.org/content/early/2013/05/01/1222726110.abstract

http://www.the-scientist.com/?articles.view/articleNo/35463/title/Dynamic-Bat-Tongue-Mops-Up-Nectar/

Klaudia Majcher

Share

3

bony.jpg

zoetis2024

megavet