Grupa badaczy z Uniwersytetu Victoria w Nowej Zelandii odkryła, że kiwi mały (Apteryx owenii) wydaje odgłosy w harmonii ze swoim partnerem. Dr Andrew Digby, dr Ben Bell i dr Paul Teal przeprowadzili pierwsze badania akustyki dźwięków wydawanych przez ten gatunek ptaka z rodziny Apterygidae. Przez trzy lata przeanalizowali setki odgłosów populacji ptaków żyjących w rezerwacie Zealandia w Wellington.

Z badania wynika, że różnica w wielkości samca i samicy nie jest jedyną przyczyną innych częstotliwości i tonacji dźwięków wydawanych przez te ptaki. Samiec kiwi wydaje odgłosy w celach długodystansowych, jak obrona terytorium, natomiast samica w celach krótkodystansowych, np. kontakt z partenrem.

Naukowcy ponadto wykazali, że kiwi łączące się w pary na całe życie, wydają zharmonizowane dźwięki, co można nazwać pewnego stopnia "wokalną współpracą". Ich odgłosy mają komplementarne częstotliwości, co przyczynia się do skuteczniejszego odstraszania intruzów. Jest to pierwsza tego typu współpraca odnotowana w ptasich duetach.

Źródło: http://www.victoria.ac.nz/home/about/newspubs/news/newslatest#a182099

Klaudia Majcher

Share

3

bony.jpg

zoetis2024

megavet