Naukowcy, przy użyciu technik edycji genomu, mają zamiar zmienić DNA krów rasy Holsztyno-Fryzyjskiej, tak, aby zatrzymać wzrost rogów. Dodatkowy fragment DNA zostanie pobrany od innego gatunku bydła - Red Angus - aby stworzyć krowę mleczną, praktycznie identyczną pod każdym względem w stosunku do obecnych zwierząt, lecz cechującą się brakiem rogów.

Krowy Holsztyno-Fryzyjskie są najczęściej spotykaną rasą w Wielkiej Brytanii. Eliminacja rogów sprawi, że bolesne i trudne zabiegi ich usuwania przestaną być praktykowane, co zaoszczędzi także dużo czasu. Zmniejszy to również ilość wypadków mających miejsce przy chowie i hodowli krów.

Pracom obecnie przewodniczy profesor Scott Fahrenkrug z Uniwersytetu Minnesoty. Pobrał on fragment DNA z genomu bydła rasy Red Angus, następnie umieścił je w komórkach pobranych od wybitnego byka rasy Holsztyno-Fryzyjskiej, zwanego Randy. W tej chwili badacze mają już miliony zmodyfikowanych komórek. Zostaną one umieszczone w czterdziestu sklonowanych embrionach, które wszczepi się matkom zastępczym. Każde z zwierząt będzie klonem Randy'ego, lecz pozbawionym rogów.

To działanie może sprawić, że rogi znikną, początkowo, w jednym pokoleniu najbardziej popularnej rasy krów. Byłoby to najszybszą i najbardziej drastyczną zmianą w wyglądzie bydła, spowodowaną przez naukę.

Źródło: http://www.telegraph.co.uk/earth/agriculture/geneticmodification/10023561/Scientists-design-health-and-safety-cow-with-no-horns.html

Klaudia Majcher

Share

3

bony.jpg

zoetis2024

megavet