Celem życia każdego osobnika jest przekazanie materiału genetycznego potomnym i zachowanie ciągłości gatunku. Wydaje się, że zdolność reprodukcyjna może mieć znaczący wpływ na długość życia jego przedstawicieli.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z University of Gorgia zestawiono przyczyny i datę śmierci ponad 40 000 psów (w przeciągu lat 1984-2004, dane z VMDB), które poddane zostały gonadodektomii lub nie. Okazało się, że zabieg ten był ściśle związany ze wzrostem długości życia i prawdopodobieństwem śmierci z powodu choroby nowotworowej lub autoimmunologicznej, a jednocześnie ze spadkiem ryzyka zgonu spowodowanego urazem, czynnikiem zakaźnym lub chorobą zwyrodnieniową.

Z badań wynika, że średnia długość życia psów (niezależnie od płci) poddanych kastracji wynosiła 9,4 lat, a nie poddanych - 7,9. W przeprowadzonej analizie zidentyfikowano wiele przyczyn śmierci, które mogły mieć bezpośredni wpływ na termin zgonu. Wydaje się, że wydzielanie (lub nie) hormonów płciowych przez gonady mógł mieć na to bezpośredni wpływ.

U psów poddanych sterylizacji konsekwencje zabiegu takie, jak zmieniona oś sprzężenia zwrotnego z przysadką czy nadnerczami, modyfikacje w procesie wzrotu, rozwoju mogą być decydujące. Gonadodektomia zwiększa ryzyko zgonu z powodu nowotworu, ale nie pogłębia prawdopodobieństwa wystąpienia poszczególnych jego typów. U suki sterylizowanej przed okresem dojrzewania istnieje niskie ryzyko wystąpienia nowotworu sutka, z powodu skróconej łącznej ekspozycji na wpływ estrogenu podczas ruj. Jednakże nie jest jasne, dlaczego wzrasta częstotliwość występowania niektórych nowotworów narządów spoza układu rozrodczego takich, jak chłoniak czy kostniakomięsak, a nie zauważa się wpływu a na inne, np pojawienia się czerniaka, raka płaskonabłonkowatego. Dodatkowo należy zaznaczyć, że u ras mniejszych ryzko wystąpienia jakiegokolwiek jest dużo niższe.

Powiązanie gonadodektomii i choroby zakaźnej  zauważa się u psów nie poddanych temu zabiegowi. Wynika to zapewne z podwyższonego poziomu progesteronu lub testosteronu, które działają immunosupresyjne na organizm. Dodatkowo może być to skorelowane z poszczególnymi zachowaniami zwierząt. Niekastrowane psy bywają agresywne w stosunku do innych i prowokują walki, a suki wykazują więcej cech dominujących.

Rzeczywisty związek pomiędzy długością życia a zabiegiem gonadodektomii najprawdopodobniej jest dużo bardziej złożony. Dlatego wiek konkretnych pacjentów może różnić się od statystycznego. Jednakże niezależnie od tego różnica pomiędzy psami poddanymi kastracji, a nie, jest wyraźnie zauważalna.

Źródło: http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0061082

Źródło zdjęcia: http://farm5.static.flickr.com/4026/4328666976_f871ca998b.jpg

Dagmara Majewska

Share

3

bony.jpg

zoetis2024

megavet