Zwierzętami najczęściej narażonymi na toksyny są psy (79.3%), następnie koty (13,2%) rzadziej ptaki i małe ssaki (2,13%). W większości wypadków są one przypadkowo poddane działaniu trucizn zawartych w lekach przyjmowanych przez ludzi. Rolą weterynarza jest uświadomienie właścicielowi, jak odpowiednio ukryć potencjalnie niebezpieczne produkty przed ciekawskimi pupilami.

 

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wskazały 10 produktów, które najczęściej diagnozuje się w przypadku zatruć:

1.       Ludzkie leki na receptę. Coraz więcej ludzi leczonych jest na przewlekłe choroby. Zdarza się, że lekarstwa pozostawiane są w miejscu dostępnym dla zwierzęcia (np. na szafce nocnej) i psy, czy koty je połykają. Ponadto, własciele często przechowują leki razem z preparatami dla zwierząt. Może wtedy dochodzić do ich omyłkowego podania pupilowi.

2.       Środki owadobójcze. Współcześnie stosowane są coraz bezpieczniejsze, ale tylko jeśli aplikowane są zgodnie z zaleceniami.  Należy uczulić właściciela, aby odpowiednio je dawkował oraz aby nie podawał preparatów przeznaczonych dla psów kotom.

3.       Ludzkie leki sprzedawane bez recepty. Konieczne jest, aby uświadomić, że leki takie, jak ibuprofen, paracetamol czy witamina D są bardzo niebezpieczne dla psów i kotów oraz że żadnych preparatów nie można podawać bez wcześniejszej konsultacji z weterynarzem

4.       Produkty weterynaryjne. Podanie bez porozumienia z lekarzem weterynarii może wywołać reakcje toksyczne, np. tak, jak iwermektyna podawana u ras collie.

5.       Przedmioty domowego użytku. Niezabezpieczone środki do czyszczenia, detergenty mogą powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, ale nawet reakcje śmiertelne. Najczęściej zatrucia w tej grupie były spowodowane ksylitolem (składnik bezcukrowych gum, cukierków), który może powodować zmniejszenie zawartości cukru we krwi, drgawki i niewydolność wątroby u psów.

6.       Żywność. Niektóre produkty wykorzystywane w diecie ludzi mogą być przyczyną zatruć. Winogrona i rodzynki mogą powodować niewydolność nerek (najniebezpieczniejsze efekty występują u chorych), cebula i czosnek ? podrażnienie układu pokarmowego i uszkodzenia krwinek (szczególnie u kotów), awokado? zaburzenia jelitowo-żołądkowe (głównie u ptaków i królików). Ponadto spleśniałe produkty są niebezpieczne, gdyż zawierają toksyny.

7.       Czekolada.  Im ciemniejsza, tym ma większą zawartość metyloksantyny i wyższe ryzyko zatrucia. Najbardziej narażone są koty (brak odpowiednich kubków smakowych), u których objawia się to wymiotami, biegunką, pobudzeniem, tachykardią, drżeniami, drgawkami a nawet może prowadzić do śmierci.

8.       Rośliny domowe. W większości przypadków zatrucie nimi dotyka koty i najczęściej można zaobserwować nadmierne ślinienie i wymioty.

9.       Rodentycydy. Należy uświadomić właściciela, aby umieszczał pułapki w miejscu niedostępnym dla pupila i pozostawiał przy nich etykiety (mogą mieć różny skład, a ta informacja może ułatwić postępowanie).

10.   Środki ochrony roślin i inne produkty ogrodnicze. W takim wypadku powinno się wybrać produkt o najmniejszej toksyczności, aby uniknąć narażenia pupila na pobranie smacznego nawozu (np. mączka kostna), które mogą wywołać zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Narażenie zwierząt na toksyny może różnić się od środowiska w jakim wychowuje się pupil, czy pory roku. Niemniej jednak należy uświadomić właściciela na temat potencjalnych toksycznych substancji czyhających w domu i na podwórku. Jest to bardzo ważne, gdyż dużo łatwiej jest zapobiegać zatruciom niż je leczyć.

Źródło: http://www.todaysveterinarypractice.com/article.asp?articleid=T1303C09#article

 

Dagmara Majewska

Share

3

bony.jpg

zoetis2024

megavet