Dwa zespoły naukowców donoszą, że możliwe jest przekształcenie komórek pochodzących ze skóry myszy w ten typ komórek mózgu, który jest niszczony w trakcie chorób takich jak stwardnienie rozsiane oraz porażenie mózgowe. Badacze nazywają to "komórkową alchemią". Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Biotechnology.

Wytworzone komórki to młode, niedojrzałe oligodendrocyty. W warunkach fizjologicznych owijają się one wokół włókien nerwowych mózgu i rdzenia kręgowego. Dodatkowo posiadają otoczkę ochronną zwaną mieliną. W niektórych chorobach ta powłoka jest uszkadzana lub tracona zupełnie, co powoduje poważne objawy, np. utratę kontroli kończyn.

Głównym pomysłem naukowców na terapię tych pacjentów jest odnowa mieliny poprzez wszczepianie młodych oligodendrocytów. Po przeszczepie, komórki te powinny dojrzeć, odnaleźć odsłonięte włókna nerwowe i owinąć się na uszkodzonych miejscach. Według badaczy, starsze oligodendrocyty nie potrafią tak sprawnie wyszukiwać miejsc docelowych. W badaniach na laboratoryjnych zwierzętach, które genetycznie nie posiadały mieliny, ta metoda się sprawdzała. Do tej pory naukowcy pozyskiwali oligodendrocyty z komórek macierzystych skóry embrionów. Jak przy szczurach i myszach ta metoda jest możliwa, tak pozyskanie odpowiedniej liczby do przeszczepu z embrionalnych komórek macierzystych człowieka jest na obecną chwilę trudne.

Obydwa zespoły, jeden z Case Western Reserve University w Ohio, a drugi z Stanford University w Kaliforni, udowodniły, że wytworzone przez nich oligodendrocyty, były zdolne do wyprodukowania osłonek mielinowych, tak samo jak owe komórki w zdrowym układzie nerwowym.

Źródło: http://www.popsci.com/science/article/2013-04/mice-skin-cells-transformed-brain-cells-therapy

Klaudia Majcher

Share

3

bony.jpg

zoetis2024

megavet