Trzustka jest to narząd odpowiedzialny za wydzielanie enzymów niezbędnych do trawienia pokarmu i hormonów koniecznych dla metabolizmu cukrów i aminokwasów (w tym inuliny). W warunkach fizjologicznych enzymy te znajdują się w komórkach miąższu narządu w formie nieaktywnej, funkcję hydrolizy uzyskują dopiero po uwolnieniu ich do środowiska jelit. Jednakże w pewnych przypadkach może dojść do wcześniejszego ich wydzielenia, co spowoduje rozległe uszkodzenia trzustki oraz tkanek otaczających.

Ta poważna choroba może pojawić się nagle, co ma miejsce najczęściej u psów lub rozwijać się powoli, głównie u kotów. Ostry przebieg charakteryzuje się zmianą zachowania zwierzęcia oraz silnie wyrażoną bolesnością brzucha. Objawia się to często skomleniem, zgarbieniem pupila. Towarzyszą temu biegunka lub/i wymioty, brak apetytu, odwodnienie, utrata wagi. Przypadki chroniczne wynikają z długo toczącego się procesu zapalnego, których objawy są trudne do zdiagnozowania.  Często prowadzą do nieodwracalnych uszkodzeń,  a nawet mogą być przyczyną w cukrzycy.

Chociaż dokładny mechanizm zapalenia trzustki nie jest znany, to istnieją pewne czynniki ryzyka. Największym z nich jest spożycie przez zwierzę pokarmu o dużej zwartości tłuszczu, np kawałka mięsa ze świątecznego stołu, co prowadzi do gwałtownej hiperlipidemii. Zapalenie trzustki może także występować  wraz z innymi chorobami, np. wraz z zespołem Cushinga, cukrzycą , otyłością, a nawet pojawić się jako odpowiedź na niektóre leki, toksyny (głownie pestycydy), urazy brzucha i infekcje bakteryjne lub wirusowe.

Zwierzętom z podejrzeniem ostrego zapalenia trzustki (należy wykluczyć obstrukcję jelit, choroby nerek, wątroby, np. przy pomocy RTG) należy odstawić pokarm i wodę na co najmniej 24 po wystąpieniu wymiotów (często 2-5 dni) i prowadzić odżywianie pozaustrojowe. Później można podać niewielkie porcje wody i dietę niezawierającą tłuszczy ani włókna z umiarkowana ilością łatwostrawnych węglowodanów i białek. Stosuje  się też środki przeciwbólowe, np. będące antagonistami receptorów opioidowych, antybiotykoterapię (ampicylina, cefalosporyna). Ponadto skutecznymi środkami  zapobiegającymi lub wspomagającymi są zioła łopianu i ostropestu.

https://www.myvnn.com/page.asp?id=39&media_type=15&story_id=157

http://www.nativeremedies.com/petalive/ailment/cats-dogs-pancreatitis-remedies.html

Dagmara Majewska

Share

3

bony.jpg

zoetis2024

megavet