Nadczynność tarczycy jest uważana za najczęściej występującą endokrynopatię u starszych kotów. Chociaż patogeneza nie jest do końca jasna istnieje kilka sposobów zarządzania tą chorobą. Należą do nich: chirurgiczne usunięcie tarczycy (zapewnia stale rozwiązanie), leczenie radioaktywnym jodem (uważane za złoty standard) oraz podawanie leków przeciwtarczycowych (najczęściej w formie ustnej wymagającej codziennego dawkowania dla utrzymania efektu).

Współcześnie przeprowadzane są badania na temat skuteczności leczenia hipertyroizmu przy zastosowaniu pokarmu o ograniczonej zawartości jodu. Karmy produkcji komercyjnej zawierają naturalny jod w składnikach, takich jak: ryby, skorupiaki, świeże mięso. Zawartość tego pierwiastka jest zróżnicowana. W USA w tzw. mokrej karmie osiąga nawet do  52,3 ppm suchej masy, a w suchej do 5,94 ppm.

Wyniki badań w celu ustalenia efektywnej i jednocześnie bezpiecznej dawki jodu w diecie kotów z naturalnie występującym hipertyroizmem wykazały, iż jego  stężenie pon. 0,3 (0,17 - 0,32) ppm suchej masy  można wykorzystać do kontroli produkcji hormonów tarczycy. Dodatkowo całkowite stężenie tyroksyny powraca do fizjologicznego zakresu w ciągu 4-12 tygodni od wdrożenia diety. Do tej pory wyniki kontroli po odbytej kuracji wskazują je 2-3 letnią skuteczność w osiągniętej eutyreozie.

Wprowadzenie pożywienia ograniczonego w jod powinno następować stopniowo, przez co najmniej 7 dni. Później dieta ta bezwzględnie musi stanowić jedyne źródło pokarmu. Po 4 tygodniach należy przeprowadzić pierwszą kontrolę stanu zdrowia obejmującą badanie fizykalne i biochemiczne. Po tym czasie stężenie T4 w surowicy powinno uledz zmniejszeniu, czasem dochodzi do normy. Drugą ocenę przeprowadza się po okresie 8 tygodni. Objawy kliniczne powinny wtedy wykazywać stałą poprawę. Większość kotów wykazuje prawidłową eurotyreozę, niektóre wymagają dodatkowego czasu. 90% pacjentów powinno posiadać prawidłowe stężenie T4 w surowicy. Jeśli w okresie 4-12 tygodni nie wystąpi poprawa konieczne jest sprawdzenie, czy dieta ograniczona w jod jest jedynym źródłem pożywienia.

Należy pamiętać, iż raz osiągnięty stan eutyreozy należy monitorować przez całe życie pacjenta. Stabilne koty zaleca się badać co 6 miesięcy, chyba, że lekarz zadecyduje inaczej. Natomiast podopieczni z nadczynnością tarczycy i równoczesnym występowaniem chorób ogólnych powinni być oceniani co najmniej co 3 do 4 miesięcy.

http://www.todaysveterinarypractice.com/article.asp?articleid=T1301F02#article

Dagmara Majewska

Share

3

bony.jpg

zoetis2024

megavet