bromethalin

Przepisy EPA (Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska) z 2008 roku mogą mieć niezamierzone oraz niezwykle niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia i życia zwierząt domowych.

Twój pupil zjadł trutkę na szczury w garażu? Podaj mu witaminę K!

Nie tak szybko - ostrzega Ahna BrutlagCzłonek Amerykańskiej Izby Toksykologii. Spożytą substancją może być brometalina, nowa toksyna stosowana przez producentów środków gryzoniobójczych. Jak do tej pory nie ma możliwości wykrycia jej pośmiertnie, brak jest też antidotum.

Dlaczego producenci "przerzucili się" na brometalinę? Ponieważ w 2008 r. EPA wydała decyzję zakazującą stosowania drugiej generacji lub długodziałających leków przeciwzakrzepowych w pomieszczeniach mieszkalnych. Przepisy te weszły w życie w 2011 roku.

Zmiany mające na celu uczynić środki gryzoniobójcze bezpieczniejszymi dla dzieci, zwierząt domowych i przyrody mogą spowodować spore utrudnienia w diagnostyce i leczeniu przypadkowych zatruć środkami gryzoniobójczymi, tym samym zwiększając ryzyko szkód poniesionych przez te substancje.

Brometalina jest neurotoksyną uszkadzającą mitochondria w mózgu i wątrobie. Według Pet Helpline skutkiem działania trucizny jest zmniejszone wytwarzanie ATP, zaburzenia działania pompy sodowo-potasowej, w wyniku czego dochodzi peroksydacji lipidów przez gromadzenie się w komórkach sodu. Może dojść do powstania obrzęku w ośrodkowym układzie nerwowym.

Szybki przebieg zatrucia brometaliną sprawia, że lekarz weterynarii ma niewiele czasu na poprawną diagnozę. W przypadku antykoagulantów upływały trzy do pięciu dni przed rozpoczęciem krwawienia, co występowało nawet tydzień przed śmiercią. Natomiast brometalina wywołuje objawy kliniczne związane z obrzękami OUN w ciągu od 2 do 24 godzin. Gdy zwierzę zaczyna wykazywać objawy neurologiczne leczenie staje się niezwykle trudne i kosztowne. Ponadto w przypadku postawienia błędnej diagnozy po kilku dniach dochodzi do śmierci w wyniku ogromnych zmian w organizmie spowodowanych zatruciem.

Według Pet Helpline Poison, średnia dawka śmiertelna (LD50) brometaliny dla psów wynosi 2,38 3,65 mg/kg, a minimalna dawka śmiertelna 2,5 mg/kg. Koty bardziej wrażliwe - LD50 wynosi 0,54 mg/kg.

Jeśli zauważone są objawy kliniczne, pacjenci leczeni są standardowymi środkami do zniwelowania obrzęku mózgu, w tym np. mannitolu. Rokowanie jest złe dla pacjentów wykazujących trwałe drgawki lub paraliż.

Z uwagi na brak możliwości wycofania produktu z rynku i jego zgodność z regulacjami EPA jedynym rozwiązaniem problemu jest jak najszybsze zapoznawanie z tematem właścicieli zwierząt oraz lekarzy weterynarii.

Źródłohttp://veterinarynews.dvm360.com/dvm/Veterinary+news/New-rodenticide-without-antidote-alarms-pet-toxico/ArticleStandard/Article/detail/804032?contextCategoryId=378

Źródło ilustracji: www.trademarkia.com

Małgorzata Musiał

Share

3

bony.jpg

zoetis2024

megavet