74-feline-sarcoma2-300x286Mięsaki poszczepienne u kotów należą do rzadkości, ale jeśli się zdarzają, mogą być agresywne i potencjalnie trudne do zwalczenia. Powodów do powstania lokalnej reakcji zapalnej na zastrzyk jest wiele (jakiegokolwiek rodzaju, w tym mikroczipów). Prowadzi to do powstawania zmian mięsakowych, które wszystkie klasyfikowane jako szczepionko-zależne

Amerykańska Organizacja Lekarzy Weterynarii Kotów(American Association of Feline Doctors) opracowała w 2006 roku wytyczne dla podawania szczepionek u kotów (catvets.com). Według powyższych wszystkie szczepionki należy podawać podskórnie, ponieważ podanie domięśniowe może zmniejszyć prawdopodobieństwo wczesnego wykrywania patologicznych mas mięsakowych.

W miarę możliwości(tj.dostępności powinny być stosowane szczepionki niezawierające adiuwantu, zwłaszcza te przeciwko wściekliźnie i wirusowi białaczki kotów (FeLV), ponieważ adiuwanty biorą udział w procesach zapalnych związanych powstawaniem odczynów poszczepiennych.

Każda zmiana powstała poiniekcyjnie, która jest obecna od ponad czterech miesięcy, większa niż 2 cm, powinna zostać zbadana biopsyjnie. Gdy diagnoza zostanie potwierdzona, opcje leczenia obejmują terapię chirurgiczną i / lub radioterapii / chemioterapii. Leczenie zależy od lokalizacji i wielkości masy. Duże masy umieszczone na przykład na lub w pobliżu miednicy, na ogół nie dobrymi kandydatami do leczenia chirurgicznego.

Jak ocenić zmiany i zakwalifikować do odpowiedniego leczenia?

Ultrasonografia, tomografia komputerowa (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI) może pomóc ocenić poziom infiltracji guza do otaczających tkanek głębszych (zdjęcia).

Dla zdecydowanej eliminacji zmiany powinno się dokonać usunięcia tkanek patologicznych zachowując 3 - do 5-cm marginesu bocznego, z głębokim marginesem wewnętrznym.

Nawrót

Wznowy tych mięsaków bardziej powszechne niż przerzuty. Przerzuty stanowią do 25 procent, najczęściej w płucach, skórze, węzłach chłonnych i innych narządów. Jeśli występują nawroty po zabiegu, to zazwyczaj w przeciągu 6 miesięcy. Taka sytuacja zdarza się często, mimo zachowania zalecanych marginesów wycięcia, dlatego poza leczeniem chirurgicznym zalecana jest radioterapia. Wznowy mają charakter bardziej naciekowy i trudniejsze do eliminacji. Wynika z tego, że z każdym przeprowadzanym zabiegiem rokowanie pogarsza się.

Czynniki determinujące powstawanie nawrotów:

  • kastracja samca
  • niekompletne wycięcie guza
  • duże przerwy między leczeniem operacyjnym a radioterapią
  • duży rozmiar guza

Źródło: http://veterinarynews.dvm360.com/dvm/article/articleDetail.jsp?id=803493

Źródło zdjęcia: pethealthlibrary.purinacare.com

Małgorzata Musiał

Share

3

bony.jpg

zoetis2024

megavet