Bioinżynierowie i lekarze z Cornell University stworzyli sztuczne ucho, które nie dość, że wygląda jak prawdziwe, ale tak też się zachowuje! Daje to nadzieję dla dzieci urodzonych z wrodzoną deformacją ucha - microtia. W badaniu opublikowanym 20 lutego w PLOS One opisano, jak drukowanie 3-D i żele do iniekcji wykonane z żywych komórek, mogą stworzyć małżowiny uszne niemalże identyczne jak naturalne. W przeciągu trzech miesięcy, w tych laboratoryjnie stworzonych małżowinach usznych, kolagen użyty do ich uformowania, zastępowany jest naturalną chrząstką.

W ten sposób stworzona małżowina uszna będzie mogła pomóc dzieciom z wrodzoną deformacją małżowiny usznej, jak i również osobom, które straciły część lub całość swojego ucha zewnętrznego w wyniku wypadku, czy podczas walki z rakiem.

Do tej pory sztuczne małżowiny uszne były wytwarzane z materiałów o konsystencji styropianu albo z żebra pobranego od pacjenta, co niestety było bardzo trudne do wykonania i bolesne. Rzadko kiedy też takie uszy wyglądały naturalnie.

Tym razem, aby stworzyć funkcjonalną małżowinę uszną, prof. Inżynierii Biomedycznej Lawrence Bonassar i jego współpracownicy, rozpoczęli od komputerowego obrazu 3-D ucha, który następnie został przekształcony na potrzeby drukarki 3-D, która tworzyła formę małżowiny. Kolejnym krokiem było wstrzyknięcie do formy kolagenu pozyskanego z ogonów szczurów oraz dodanie 250mln komórek chrząstki z ucha krowy. Ten żel jest rusztowaniem dla rosnącej chrząstki.

Proces tworzenia ucha jest bardzo szybki. Pół dnia lub dzień trwa zaprojektowanie formy i jej "wydruk", 30 minut wstrzyknięcie żelu, a 15 minut później możemy już wyjąć ucho z formy. Następnie przycinamy przyszłą małżowinę uszną i umieszczamy ją w pożywce z kulturami komórek odżywczych na kilka dni zanim zostanie wszczepiona pacjentowi.

 

Źródło: http://www.news.cornell.edu/stories/Feb13/earPrint.html

PLOS One: http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0056506

Klaudia Majcher

Share

3

bony.jpg

zoetis2024

megavet