Naukowcy z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej stworzyli implant z materiałów biodegradowalnych, który z powodzeniem może służyć jako rusztowanie dla nowej tkanki kostnej w przypadku uszkodzeń kości. Do tej pory, przykładowo w przypadku zwierząt, konieczne było wstawianie metalowych implantów bądź całościowe usunięcie chorej kończyny.

 

Implant będzie służył jako rusztowanie dla komórek tkanki kostnej. Dzięki temu, że jest biodegradowalny, nie będzie koniecznym jego usunięcie. Ponadto, będzie on dla każdego pacjenta przygotowywany indywidualnie – drukowany w technologii trójwymiarowej po badaniu tomograficznym. Do tej pory przeprowadzono jedynie cztery operacje na psach, od których minęło zaledwie pół roku, dlatego też na długofalowe efekty metody będzie trzeba jeszcze poczekać. Jednakże pierwszych odbiorców wynalazku badacze szukają na rynku weterynaryjnym.

 

Źródło: http://www.inmat.pw.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=663:drukowane-implanty&catid=3:krotkie-wiadomosci&Itemid=263

 

Klaudia Majcher

Share

3

bony.jpg

zoetis2024

megavet