Międzynarodowy zespół naukowców stworzył nową klasę mysich komórek macierzystych, które określono mianem klasy-F komórek. Badacze stwierdzili, że wynik ten pojawił się po analizie różnych wyników specyficznego "przeprogramowania" komórek, dzięki pełnemu scharakteryzowaniu komórek macierzystych.

"Pokazujemy, że utrzymując podwyższony poziom czynnika warunkującego ekspresje komórek, mysie fibroblasty embrionalne przechodzą unikalną epigenetyczną modyfikację, aby stać się stabilną, Nanog-pozytywną, alternatywną fazą pluripotencjalnych komórek macierzystych. W ten sposób chcemy udowodnić, że pluripotencjalne spektrum może obejmować wiele unikalnych faz komórkowych."

Naukowcy wierzą, że ich nowatorskie zdolności do przeprogramowania mogą być wykorzystane do opracowania sztucznych komórek macierzystych przydatnych do zastosowania w medycynie regeneracyjnej i tworzeniu nowych leków.

"Częstotliwość przy której klasa-F komórek powstaje w przeprogramowaniu na poziomie transpozonów, w połaczeniu z ich korzystnymi właściwościami, daje wiele możliwości do dalszych badań i wykorzystania nowego typu komórek macierzystych w biologii, badaniach medycznych i przyszłej medycynie."

Badanie opublikowano w czasopiśmie Nature.

Źródło

Źródło zdjęcia

Klaudia Majcher

Share

3

bony.jpg

zoetis2024

megavet