Grupie naukowców udało się wyhodować w laboratorium miniaturowe żołądki z ludzkich komórek macierzystych. Proces ich wzrostu był identyczny jak ten, który jest obserwowany w życiu embrionalnym. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature.

Kluczem do uzyskania komórek żołądka z pluripotencjalnych komórek macierzystych było stworzenie szlaku interakcji, który zadziała jako przełącznik pomiędzy wzrostem tkanek w jelicie i odźwierniku. Po 34 dniach stworzone organoidy miały tylko kilka milimetrów średnicy i nie posiadały krwinek, komórek układu odpornościowego, nie potrafiły wydzielać żółci ani przetwarzać żywności. Jednak mimo to były bardzo podobne do żołądka, co zostało potwierdzone zasiedleniem w nich bakterii Helicobacter pylori, które powodują powstawanie wrzodów.

Długoterminowym celem badań jest stworzenie takiej tkanki żołądka, która uzupełni jej braki u osób cierpiących z powodu wrzodów. Już w tej chwili wytworzone w laboratorium komórki żołądka wykorzystuje się u myszy w celu nadbudowy ubytków.

Źródło: http://www.nature.com/news/tiny-human-stomachs-grown-in-the-lab-1.16229

http://dx.doi.org/10.1038/nature13863

Klaudia Majcher

Share

3

bony.jpg

zoetis2024

megavet