Bakteriobójcze działanie miodu jest wykorzystywane w medycynie od tysięcy lat - używano go nawet w czasach, gdy nie było wiadomo o istnieniu chorobotwórczych mikroorganizmów. To sprawia, że jest on obiektem ciągłych badań w wielu laboratoriach na całym świecie. Ostatnie z nich przyniosły niesamowite wieści - zawarte w miodzie bakterie kwasu mlekowego (LAB) potrafią skutecznie zwalczać niektóre z najbardziej opornych na antybiotyki bakterii chorobotwórczych.

Naukowcy z Lund University zidentyfikowali w miodzie aż trzynaście rodzajów bakterii kwasu mlekowego zdolnych do zwalczania antybiotykoopornych bakterii, m.in. Staphylococcus aureus (MRSA), Pseudomonas aeruginsa oraz Enterococcus (VRE). Okazało się również, że poza indywidualnym wytwarzaniem środków antybakteryjnych przez każdą z bakterii, mogą one, gdy występują razem, produkować dodatkowe substancje przeciw mikrobom. Te cechy mają zamiar wykorzystać badacze, aby opracować skuteczną substancję bakteriobójczą do klinicznego użytku.

Oprócz pozytywnego działania miodu w laboratorium, naukowcy wykazali jego niezwykłe właściwości u koni, u których konwencjonalne metody leczenia nie przyniosły pożądanego rezultatu w przypadku terapii trudno gojących się ran. U zwierząt, u których zastosowano miód miejscowo, rany zaczęły się zasklepiać i goić.

Jednak należy wiedzieć o tym, że takiego działania nie ma miód, który kupujemy w sklepie - ten, przed zamknięciem w słoiku, jest narażony na działanie wysokiej temperatury, pasteryzacji i innych metod przetwarzania. Jedynie miód surowy, skupowany bezpośrednio z pasieki, ma takie właściwości.

Źródło: http://www.iflscience.com/plants-and-animals/bacteria-bees-could-fight-antibacterial-resistance

Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Anthophila#mediaviewer/File:Bee_on_red_flower_(9527710612).jpg

Klaudia Majcher

Share

3

bony.jpg

zoetis2024

megavet