497def2bdfNaukowcy z Messerli Research Institute of the Vetmeduni Vienna, Medical University of Vienna i University of Vienna po raz pierwszy na świecie opracowali przeciwciała do leczenia nowotworów u psów. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Molecular Cancer Therapeutics.

Do tej pory u psów stosowano terapie 'zapożyczone' z medycyny ludzkiej. Josef Singer i Judith Fazekas odkryli, że receptor, który można odnaleźć na ludzkich komórkach nowotworowych (receptor czynnika wzrostu naskórka - epidermal growth factor receptor EGFR), jest niemal identyczny jak psi EGFR. W medycynie ludzkiej EGFR jest używany jako cel immunoterapii, ponieważ wiele komórek nowotworowych posiada ten receptor na swojej powierzchni. W terapii podaje się pacjentowi przeciwciała anty-EGFR, które wiążą się z komórkami nowotworowymi i powodują ich zniszczenie. Okazuje się jednak, że miejsce wiążące przeciwciała do EGFR u psów różni się tylko czterema aminokwasami. Aby zapewnić możliwie najlepsze wiązanie przeciwciał do psich receptorów, ludzkie przeciwciała musiały zostać odpowiednio dopasowane i 'przycięte'.

Veterinary Medical University w Wiedniu to pierwszy ośrodek na świecie, który będzie mógł zaoferować najnowocześniejsze procedury immunologicznej walki z nowotworami u psów. Pierwszy ludzki preparat anty-EGFR (cetuksymab) jest stosowany w leczeniu raka jelita grubego. W medycynie weterynaryjnej immunoterapię będzie można zastosować w leczeniu nowotworów gruczołu mlekowego u psów.

Źródło: http://www.vetmeduni.ac.at/en/infoservice/presseinformation/press-releases-2014/first-cancer-immunotherapy-for-dogs-developed/

Klaudia Majcher

Share

3

bony.jpg

zoetis2024

megavet