Lekarze weterynarii z University of California (UC) Davis School of Veterinary Medicine w zeszłym roku przeprowadzili trzy skuteczne zabiegi całkowitej regeneracji żuchwy u psów.

Podczas procedury rekonstrukcyjnej lekarze usuwają luźne fragmenty kości z uszkodzonej żuchwy lub usuwają ją niemal całkowicie w przypadku zmian nowotworowych. Następnie przykręcają tytanową płytkę w miejsce, gdzie powinny być kości, po każdej jej stronie. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie do przestrzeni, z której usunięto kości, gąbczastego rusztowania nasączonego białkami morfogenetycznymi kości (promotor wzrostu kości). Stymulują one żuchwę do tworzenia nowych komórek kostnych, które ostatecznie wypełniają cały ubytek. Jedynym warunkiem do przeprowadzenia zabiegu jest obecność fragmentu zdrowej kości żuchwowej.

W obrazie rentgenowskim tworzenie się nowych kości widoczne jest już po dwóch tygodniach od operacji. W ciągu czterech do sześciu tygodni niemal cały ubytek jest wypełniony nową kością, a po ośmiu do dziesięciu tygodniach nowoutworzona kość jest w pełni zintegrowana z pozostałością żuchwy.

W tym zabiegu wykorzystuje się technikę drukowania trójwymiarowego w celu odtworzenia wyglądu całej czaszki, a następnie dopasowania wielkości tytanowych płytek.

Źródło: http://www.vetsonline.com/news/latest-headlines/140529-us-vets-reconstruct-dog-s-jaw-by-growing-new-bone.html?utm_source=Newsletter+subscribers&utm_campaign=3e74449ed1-RSS_EMAIL_CAMPAIGN&utm_medium=email&utm_term=0_fe3d844056-3e74449ed1-77722857

Klaudia Majcher

Share

3

bony.jpg

zoetis2024

megavet