Spotkaliśmy na swojej drodze pisklę, które zgubiło się lub wypadło z gniazda... i co dalej? W wywiadzie dla National Geographic, Patrick Comins, dyrektor organizacji Audubon w Connecticut, udziela rad co zrobić z takim maluchem.
- Jeśli pisklę posiada tylko puchowe pióra i brak jest charakterystycznych piór dla dorosłych ptaków to najprawdopodobniej przedwcześnie wypadło z gniazda.
- Ptaki (w większości) mają zły zmysł powonienia, natomiast słuch i wzrok niezwykły. Z tego powodu, wbrew powszechnej opinii, możemy dotknąć porzucone pisklę. Wyjątkiem jest np. fulmar zwyczajny, który posiada niesamowity węch.
- Jeśli potrafisz odnaleźć gniazdo - umieść tam pisklę z powrotem.
- Możesz także zostawić pisklę w wiklinowym koszu lub pudełku z otworami. Nie należy pozostawiać go w pełnym słońcu, szczególnie jeśli pisklę jest jeszcze nieopierzone. Następnie powinniśmy obserwować przez kilka godzin (maksymalnie dzień), czy któryś z rodziców pisklęcia przylatuje go karmić.
- Jeśli nie - należy zgłosić się do pobliskiego ośrodka pomocy ptakom i powiadomić o zaistniałej sytuacji.
Może zaistnieć także sytuacja, w której ptak podczas lotu uderzy w okno.
- Powinniśmy umieścić go w pudełku, np. po butach, w bezpiecznym miejscu (z dala od kotów i innych zwierząt). Odczekajmy kilka minut, nawet do godziny ? zazwyczaj po takim czasie, jeśli jest wszystko w porządku - ptak sam odleci. Jeśli tak się nie stanie - należy skontaktować się z ośrodkiem pomocy dla ptaków.
Powinniśmy zachować szczególną ostrożność w kontaktach z ptakami, ponieważ możemy zarazić się salmonellozą, jeśli zwierzę odda na nas kałomocz. Występuje również prawdopodobieństwo (chociaż znacznie mniejsze) zarażenia się ptasią grypą.
Lista ośrodków w Polsce: http://stop.eko.org.pl/portal/upload/files/lista_azyli.pdf
Źródło: http://news.nationalgeographic.com/news/2013/13/130521-baby-bird-injured-nest-patrick-stewart/
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sialia_mexicana_-chicks_in_a_nestbox-8.jpg
Klaudia Majcher