Bogatka zwyczajna z brodawkowatą zmianą na głowie - zdjęcie Jenny Davis

Naukowcy z ZSL (Zoological Society of London), Uniwersytetu Oksfordzkiego, BTO (British Trust for Ornithology) i RSPB (Royal Society for the Protection of Birds) odkryli nowy szczep wirusa ptasiej ospy, który szerzy się wśród populacji bogatki zwyczajnej.

 

 

 

 

 

Do tej pory wirus ten znany był u ptaków takich jak wróble i gołębie. Jednak pojawienie się nowego szczepu  u bogatki zwyczajnej wzbudziło niepokój u lekarzy weterynarii i ornitologów. Zakażenie to wyraża się brodawkowatymi guzowatościami na różnych częściach ciała ptaków, szczególnie na głowie dookoła oczu i nad dziobem. Mimo, że choroba przebiega łagodnie, może powodować problemy z przyjmowaniem pokarmu, ogólne osłabienie, przez co w konsekwencji ptaki te staną się łatwiejszym celem dla drapieżników.

Badana genetycznie wskazują, że ten sam szczep został zaobserwowany wcześniej w Skandynawii i Europie Środkowej. Przypuszcza się, ze względu na rzadkość migracji sikory modrej między krajami, że mógł on zostać przeniesiony do Wielkiej Brytanii wraz z wektorami, takimi jak komary.

Badania i monitoring nad wirusem będą prowadzone dalej. Naukowcy zwracają się z prośbą do społeczeństwa o zgłaszanie obecności ptaków z wyżej wymienionymi objawami. Choroba nie jest niebezpieczna dla ludzi i innych ssaków.

Źródło: http://www.zsl.org/science/news/new-strain-of-bird-virus-sweeps-across-britain,1027,NS.html

Klaudia Majcher
Share

3

bony.jpg

zoetis2024

megavet