Cat tongue macroOd pewnego czasu wiadomo, że tokeranib (Palladia) jest często stosowany z  powodzeniem w przypadku raka płaskonabłonkowego u psów. W najnowszym badaniu próbowano ustalić jego skuteczność u kotów.

 cfimg 108846905189989094Kinako jest pierwszym kotem, u którego problem zatkanego narządu łzowego zniwelowano przy pomocy pionierskiego zabiegu stentowania pod kontrolą endoskopu. Zostało to wykonane przez lekarzy-specjalistów z University of California, Davis.

Firma Memphis Meats jest w trakcie ulepszania swojego produktu – mięsa wytworzonego w laboratorium. Wielce prawdopodobnym jest pojawienie się takiego produktu na półkach sklepowych już za 5 lat.

Naukowcy z Uniwersytetu w Cornell i Instytutu Smithsona znaleźli długo oczekiwane rozwiązanie zagadki dotyczącej zapłodnienia in vitro (IVF) u psów, co zaowocowało pierwszym miotem szczeniąt IVF. To przełomowe badanie zostało opublikowane w grudniu w czasopiśmie Public Library of Science ONE. Możliwości, jakie przyniesie w przyszłości to odkrycie, są ogromne – przykładowo wspomagany rozród zagrożonych gatunków psowatych czy też ułatwienie eliminacji chorób genetycznych u psów.

Nie tak dawno u kotów z Hongkongu i Japonii wykryto nowy, koci morbiliwirus. Wirus ten należy do rodziny Paramyxoviridae, wywołującej liczne choroby u ludzi oraz u różnych gatunków zwierząt np. nosówkę, pomór bydła czy też odrę. Obecnie naukowcy podejrzewają, że paramyksowirusy mogą być również przyczyną przewlekłej choroby nerek u kotów (CKD).

W ciągu ostatnich trzech dekad liczba kotów, u których zdiagnozowano nadczynność tarczycy, znacznie wzrosła.  Według doniesień naukowych odpowiada za to wiele czynników, m.in. ekspozycja zwierząt na opóźniacze palenia dodawane do tworzyw sztucznych w celu ograniczenia ich palności. W najnowszym badaniu naukowcy rozważają kolejnych winowajców – rybne karmy dla kotów.

Pamiętacie Derby’ego – psiaka, który w 2014 roku dzięki pomocy organizacji Peace and Paws Dog Rescue oraz 3D Systems stanął na cztery łapy? Kilka dni temu opublikowano dalszą część jego historii.

Groźna infekcja, która jest prawdopodobną przyczyną śmierci pięciu psów i choroby wielu innych czworonogów w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, to tzw. „Alabama Rot”.

 

altŚwiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) w ubiegłym tygodniu zwołała posiedzenie naukowców wielu dziedzin, m.in. wirusologii, mikrobiologii, immunologii, zdrowia publicznego, w celu wyboru od pięciu do dziesięciu patogenów, które mogą w niedalekiej przyszłości spowodować poważne epidemie.

altAmerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła produkcję genetycznie modyfikowanych kur zawierających w jajach sebelipazę alfa, którą wykorzystuje się do produkcji leku o nazwie Kanuma. Jest on niezbędny dla pacjentów z niedoborem lizosomalnej kwaśnej lipazy (LAL), prowadzącym do choroby Wolmana lub choroby spichrzania estrów cholesterolu.

altW listopadzie cały świat zadrżał na wieść chińskich naukowców o pojawieniu się mutacji MCR-1, która spowodowała oporność bakterii na wszystkie antybiotyki, łącznie z kolistyną – ostatnią deską ratunku dla ludzi i zwierząt. Niestety z początkiem tego miesiąca u pewnego pacjenta w Danii odkryto zakażenie Salmonellą oporną na antybiotykoterapię.

altIndyjscy naukowcy donieśli o pierwszym potwierdzonym przypadku wścieklizny u ptactwa domowego w ich kraju, a mianowicie u kurczaka. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie PLoS Neglected Tropical Diseases.

Check our 
Youtube channel

vetcoFilmy

 

 

 

 

megavet

 

 

Tellvet

VetEdu