Naukowcy z Tulane University są w trakcie badań nad alternatywą dla syntetycznych opioidów stosowanych w leczeniu bólu wysokiego stopnia. Do tego celu chcą wykorzystać opioidy naturalnie występujące w organizmie.

Do tej pory wielokrotnie próbowano wykorzystać endogenne opioidy w leczeniu bólu. Niestety, wszystkie próby kończyły się frustracją ze względu na ich linearną strukturę, która powoduje, że są wyjątkowo niestabilne. Syntetyczne opioidy, mimo że są skuteczne i stabilne, powodują wiele skutków ubocznych, wyjątkowo niekorzystnych w przypadku długotrwałego stosowania.

Tym razem zespołowi badaczy z Tulane University udało się stworzyć kilka stabilnych wariantów endogennych opioidów o budowie pierścieniowej. Ich działanie u szczurów okazało się podwójnie skuteczne – zachowano dawkę, którą stosuje się w przypadku syntetycznych opioidów, a skutki uboczne po podaniu były znacznie mniejsze niż w przypadku np. morfiny.

Pełny raport został opublikowany w czasopiśmie Neuropharmacology. Naukowcy mają nadzieję, że w ciągu najbliższych dwóch lat rozpoczną badania kliniczne u ludzi.

Źródło: Neuropharmacology

Źródło zdjęcia

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

Tellvet

megavet

wsava