altNajnowsze badania z Sahlgrenska Academy wykazały, że przeciwutleniacze mogą podwoić ryzyko pojawienia się przerzutów czerniaka u myszy. Wyniki raportu potwierdzają również wcześniejsze wnioski dotyczące wpływu przeciwutleniaczy na szybkość rozwoju nowotworów płuc. Według profesora Martina Bergö, ludzie cierpiący na nowotwór bądź ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby powinni unikać suplementów zawierających przeciwutleniacze.

W styczniu 2014 roku naukowcy z Sahlgrenska Academy na University of Gothenburg przedstawili badanie, które wykazało negatywny wpływ przeciwutleniaczy na zdrowie osób z nowotworem płuc. Okazało się, że u myszy, które otrzymały przeciwutleniacze, pojawiło się więcej, bardziej agresywnych guzów. Wynik potwierdzono badaniami na ludzkich komórkach raka płuc.

W kolejnych badaniach na Sahlgrenska Academy odkryto, że przeciwutleniacze podwajają ryzyko przerzutów czerniaka złośliwego. Wyniki zostały opublikowane 7 października br. w Science Translational Medicine.

„W przeciwieństwie do nowotworów płuc, nie dotyczy to pierwotnej zmiany czerniakowej. Jednak przeciwutleniacze zwiększyły zdolność komórek nowotworowych do przerzutów, co jest jeszcze większym problemem, ponieważ to przerzuty są główną przyczyną śmierci w przypadku czerniaka. Pierwotne guzy nie są niebezpieczne i są zazwyczaj usuwane” – mówi profesor Bergö.

Zdjęcie: "Melanoma lung metastasis mice 01" Fernando de S. F. Guimaraes, Lucas F. Andrade, Sharon T. Martins, Ana P. R. Abud, Reginaldo V. Sene, Carla Wanderer, Ines Tiscornia, Mariela Bollati-Fogollin, Dorly DE F. Buchi i Edvaldo S. TrindadeI.

Źródło

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

Tellvet

megavet

wsava