alt

„Jeśli zapytasz, jak dużo musisz stracić na wadze, aby pozbyć się cukrzycy, odpowiedź jest prosta – zaledwie jeden gram! Jednak ten gram tłuszczu musi pochodzić z trzustki” – tłumaczy Roy Taylor, główny autor przełomowego badania dotyczącego cukrzycy, opublikowanego w Diabetes Care.

Utrata jednego grama tłuszczu może spowodować wyleczenie z cukrzycy typu drugiego – wykazali brytyjscy naukowcy z Newcastle University. Do tej pory oczywistym było, że ogólna utrata masy ciała pomaga w leczeniu cukrzycy, jednak tym razem naukowcy wykazali dokładny czynnik, który w niektórych przypadkach jest niezbędny, aby kontrolować, a nawet zlikwidować chorobę.

W badaniu wzięło udział osiemnastu otyłych pacjentów z cukrzycą typu drugiego, zarówno przed, jak i po zabiegu chirurgicznym metodą Gastric Bypass. Badacze za pomocą czułego badania metodą rezonansu magnetycznego odkryli, że cukrzycy mieli niefizjologicznie otłuszczoną trzustkę, nawet w porównaniu do innych otyłych ludzi, jednak niechorujących na cukrzycę.

Po przeprowadzonej operacji Bypass wszyscy pacjenci utracili taką samą masę ciała – około 13% ich początkowej wagi. Jednak różnica dotyczyła miejsca skąd pochodził utracony tłuszcz. U ludzi, którzy nigdy nie chorowali na cukrzycę, ilość tłuszczu w trzustce pozostała taka sama, natomiast cukrzycy stracili średnio 1,2% tłuszczu z wyżej wspomnianego organu, co było równoznaczne z powrotem do jego prawidłowego poziomu. Po zabiegu odstawiono leki i, co było niewiarygodne, poziomy wydzielana insuliny powróciły do normy.

„Kiedy nadmierny tłuszcz został usunięty, ilość wydzielanej insuliny wróciła do normy. Innymi słowy, Ci pacjenci byli wolni od cukrzycy” – tłumaczono w materiałach prasowych. Wyniki są naprawdę obiecujące, jednak aby być pewnym tego odkrycia, badanie będzie musiało zostać powtórzone na większej grupie pacjentów.

Źródło i więcej informacji: Science Alert oraz Diabetes Care Journal

Klaudia Majcher

Share

3

bony.jpg

zoetis2024

megavet