Cat tongue macroOd pewnego czasu wiadomo, że tokeranib (Palladia) jest często stosowany z  powodzeniem w przypadku raka płaskonabłonkowego u psów. W najnowszym badaniu próbowano ustalić jego skuteczność u kotów.

 cfimg 108846905189989094Kinako jest pierwszym kotem, u którego problem zatkanego narządu łzowego zniwelowano przy pomocy pionierskiego zabiegu stentowania pod kontrolą endoskopu. Zostało to wykonane przez lekarzy-specjalistów z University of California, Davis.

Firma Memphis Meats jest w trakcie ulepszania swojego produktu – mięsa wytworzonego w laboratorium. Wielce prawdopodobnym jest pojawienie się takiego produktu na półkach sklepowych już za 5 lat.

Naukowcy z Uniwersytetu w Cornell i Instytutu Smithsona znaleźli długo oczekiwane rozwiązanie zagadki dotyczącej zapłodnienia in vitro (IVF) u psów, co zaowocowało pierwszym miotem szczeniąt IVF. To przełomowe badanie zostało opublikowane w grudniu w czasopiśmie Public Library of Science ONE. Możliwości, jakie przyniesie w przyszłości to odkrycie, są ogromne – przykładowo wspomagany rozród zagrożonych gatunków psowatych czy też ułatwienie eliminacji chorób genetycznych u psów.

Nie tak dawno u kotów z Hongkongu i Japonii wykryto nowy, koci morbiliwirus. Wirus ten należy do rodziny Paramyxoviridae, wywołującej liczne choroby u ludzi oraz u różnych gatunków zwierząt np. nosówkę, pomór bydła czy też odrę. Obecnie naukowcy podejrzewają, że paramyksowirusy mogą być również przyczyną przewlekłej choroby nerek u kotów (CKD).

W ciągu ostatnich trzech dekad liczba kotów, u których zdiagnozowano nadczynność tarczycy, znacznie wzrosła.  Według doniesień naukowych odpowiada za to wiele czynników, m.in. ekspozycja zwierząt na opóźniacze palenia dodawane do tworzyw sztucznych w celu ograniczenia ich palności. W najnowszym badaniu naukowcy rozważają kolejnych winowajców – rybne karmy dla kotów.

Pamiętacie Derby’ego – psiaka, który w 2014 roku dzięki pomocy organizacji Peace and Paws Dog Rescue oraz 3D Systems stanął na cztery łapy? Kilka dni temu opublikowano dalszą część jego historii.

Lekarze weterynarii z UC Davis w swoim najnowszym badaniu potwierdzili powszechną opinię odnoszącą się do tego, że koty szylkretowe i te o umaszczeniu typu tricolor są większym wyzwaniem dla właścicieli niż koty o mniej krzykliwym umaszczeniu.

Groźna infekcja, która jest prawdopodobną przyczyną śmierci pięciu psów i choroby wielu innych czworonogów w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, to tzw. „Alabama Rot”.

 

altŚwiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) w ubiegłym tygodniu zwołała posiedzenie naukowców wielu dziedzin, m.in. wirusologii, mikrobiologii, immunologii, zdrowia publicznego, w celu wyboru od pięciu do dziesięciu patogenów, które mogą w niedalekiej przyszłości spowodować poważne epidemie.

altAmerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła produkcję genetycznie modyfikowanych kur zawierających w jajach sebelipazę alfa, którą wykorzystuje się do produkcji leku o nazwie Kanuma. Jest on niezbędny dla pacjentów z niedoborem lizosomalnej kwaśnej lipazy (LAL), prowadzącym do choroby Wolmana lub choroby spichrzania estrów cholesterolu.

altW listopadzie cały świat zadrżał na wieść chińskich naukowców o pojawieniu się mutacji MCR-1, która spowodowała oporność bakterii na wszystkie antybiotyki, łącznie z kolistyną – ostatnią deską ratunku dla ludzi i zwierząt. Niestety z początkiem tego miesiąca u pewnego pacjenta w Danii odkryto zakażenie Salmonellą oporną na antybiotykoterapię.

3

bony.jpg

megavet