Karmienie psów i kotów surowym mięsem stało się bardzo popularne w ostatnich latach. Zwolennicy tego sposobu żywienia uważają to za zdrowszą i bardziej naturalną alternatywę dla gotowych karm. Jednak członkowie stowarzyszeń American Animal Hospital Association oraz American Veterinary wskazują również negatywne skutki podawania zwierzętom surowego mięsa, takie jak przenoszenie się chorób drogą pokarmową zarówno na czworonogi, jak i również na ich właścicieli.

W artykule "Current knowledge about the risks and benefits of raw meat-based diets for dogs and cats" opublikowanym w grudniowym Journal of the American Veterinary Medical Association, poza ryzykiem zachorowania czworonogów na choroby przenoszone drogą pokarmową, naukowcy wskazują na szereg innych negatywnych konsekwencji karmienia psów i kotów karmami opartymi na surowym mięsie (RMBD).

Powszechnym zdaniem dotyczącym RMBD jest to, że dostarcza on zwierzęciu wszystkich składników odżywczych. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca prawdą. Co najmniej dwie publikacje wskazują, że domowo przygotowany RMBD może zawierać niewłaściwie ilości składników odżywczych. Jeśli chodzi o korzyści RMBD pod względem dietetycznym - jest to o 5-14% wyższa strawność.

Kolejną niezwykle popularną opinią jest naśladowanie poprzez podawanie zwierzęciu RMBD diety dzikich przodków. Należy pamiętać, że od udomowienia psów i kotów minęło wiele lat, a w konsekwencji zmiany środowiska życia nastąpiły istotne zmiany w sposobie trawienia pokarmu.

Surowe mięso wchodzące w skład RMBD może być skażone wieloma rodzajami patogenów chorobotwórczych zarówno dla zwierzęcia, jak i człowieka, np. Salmonella, E. coli, czy też Clostridium. Wyniki jednego z badań wykazały, że aż 48% komercyjnych RMBD zawierało Salmonellę, zaś autorzy innego badania wskazali, że w 8 na 10 drobiowych, domowo przygotowanych RMBD znaleziono tę bakterię. W innym, niedawno opublikowanym badaniu autorzy odkryli, że 16% zebranych przez nich próbek RMBD było skażone pałeczką Listeria.

W związku z tym dr Lisa M. Freeman, jedna z autorów badania, apeluje do właścicieli, aby przed wprowadzeniem RMBD skontaktowali się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem weterynaryjnym  w celu rozważenia argumentów za i przeciw dotyczących karmienia pupili surowym mięsem.

Źródło: http://phys.org/news/2014-01-outweigh-benefits-raw-meat-based-diets.html

"Current knowledge about the risks and benefits of raw meat-based diets for dogs and cats"

http://avmajournals.avma.org/doi/abs/10.2460/javma.243.11.1549

Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:TaraNRV.jpg

Klaudia Majcher

Share

3

bony.jpg

megavet